Dwa rozpoznania w skierowaniu

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
IwonkaG
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 92
Na forum od: 07 paź 2017 08:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 1

Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: IwonkaG »

Dzień dobry, zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym kwalifikacji do pobytu w sanatorium. Otóż mam dwa rozpoznania wpisane przez lekarza kierującego - drogi oddechowe (choruję na astmę) i narząd ruchu. Czy przy rozpatrywaniu skierowania uwzględnia się obydwa czy to wszystko w rękach NFZ?
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Muzyczka »

Witaj, to zależy jak wpisze lekarz, tj. w jakiej kolejności w skierowaniu te dwie Twoje choroby... Rozpoznanie główne:... I dodatkowe.....
Potem wpisuje uzasadnienie...
Wywiad...
Decyduje balneolog czy inny lekarz z NFZ pisząc:
Pulmonologia ( u Cb astma) i ortopedia... Wydawało mi się, że Wszystko biorą pod uwagę, ale przede wszystkim główne.
Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1791
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Andrzej1958 »

Dodam tylko, że jeśli jako schorzenie główne będziesz miała astmę, to tylko około 1/3 uzdrowisk ma w zakresie leczenie dolnych dróg oddechowych. Natomiast na rehabilitację narządów ruchu przyjmują prawie wszystkie uzdrowiska.
IwonkaG
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 92
Na forum od: 07 paź 2017 08:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: IwonkaG »

Jako pierwsze mam narząd ruchu, chociaż osobiście uważam, że oddychanie ważniejsze ;) Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1791
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Andrzej1958 »

Myślę podobnie.
No bo co po sprawnych kończynach jak dychać nie będziesz. ;)
Też tak mam.
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: renatka11 »

IwonkaG pisze: 21 sty 2024 10:07 Jako pierwsze mam narząd ruchu, chociaż osobiście uważam, że oddychanie ważniejsze ;) Dziękuję za odpowiedź.
U mnie i u męża zawsze lekarz z NFZ wypisywał profil leczenia sanatoryjnego zgodny z pierwszym czyli głównym schorzeniem. Byliśmy dwa razy na schorzenia kardiologiczne i cztery razy na reumatologiczne. Teraz oczekujemy na wyznaczenie miejsca i pobytu w sanatorium na profil kardiologiczny i nadciśnienie. Przy wystawianiu skierowania przez lekarza rodzinnego poprosiliśmy, aby pierwszy czyli główny wpisała choroby związane z sercem i nadciśnieniem, bo takiej rehabilitacji teraz potrzebujemy. W mazowieckim nfz u Iwonki byłby pewnie wystawiony profil reumatologiczny.
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Muzyczka »

W mazowieckim nfz u Iwonki byłby pewnie wystawiony profil reumatologiczny
Narząd ruchu to chyba ortopedia a nie reumatologia... Renatka, chyba tak?.....
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Felice »

Narząd ruchu to szerokie pojęcie, ale wszelkie zwyrodnienia mieszczą się w reumatologii. Skierowania ortopedyczne to głównie po urazach i zabiegach na narządzie ruchu.
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: renatka11 »

Muzyczko, chyba tak bardzo się nie pomyliłam, moim skromnym zdaniem narząd ruchu może być zakwalifikowany różnie albo do chorób ortopedyczno-urazowych, albo do reumatologicznych, w zależności od schorzenia, a przede wszystkich od symbolu, jaki wpisze lekarz wystawiający skierowanie. Do chorób reumatologicznych np zalicza się chorobę stawów obwodowych ograniczającą sprawność ruchową symbole M15- M19.
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Dwa rozpoznania w skierowaniu

Post autor: Muzyczka »

Hejka, ja miałam ortopedyczne jako narząd ruchu, a Ty jak chcesz myśl...Iwonka chyba sama wie, jakie ma schorzenie? I czy Reumatologia, mnie obojętne...? jako narząd ruchu jak pisała wcześniej?... M.....to inne choroby, nie wiem, czy z narządem ruchu...bo to choroby reumatoidalne jak wiadomo... Z resztą sama wie, jaką ma chorobę narządu ruchu, bo tak pisała za pierwszym razem... Nieważne... Każdy ma co ma... Ja zapytałam tylko...Hejka
ODPOWIEDZ