Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: forumowicz »

Witam,

Problem polega na tym, że po raz kolejny mój lekarz zaleca mi leczenie sanatoryjne nad morzem i taką lokalizację za każdym razem umieszcza we wniosku, natomiast NFZ zawsze kieruje mnie do sanatoriów o podobnym profilu leczniczym ale w rejonach górskich, stąd moje pytania:

1. Czy lekarza NFZ decydujący o skierowaniu do konkretnego sanatorium bierze w ogóle pod uwagę zalecenia lekarza prowadzącego odnośnie lokalizacji sanatorium?
2. Skoro we wniosku dopuszczono możliwość wyboru lokalizacji sanatorium, a jej wybór dodatkowo znajduje uzasadnienie w opinii lekarza prowadzącego, dlaczego wiec NFZ jakby na przekór każdorazowo przydziela sanatorium na drugim końcu Polski?

Być może ktoś też ma lub miał podobny problem? Będę wdzięczny za odpowiedzi bo sam już nie wiem czy winne są dziwne przepisy a może niekompetencja lub zwykła złośliwość urzędników NFZ?
forumowicz

Re: Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: forumowicz »

Witam ! Osobiście nie spotkałem się z tym problemem.Odpukać w niemalowane drewno. Prosze policzyć ile jest sanatoriów NFZ nad morzem.Można łatwo sprawdzić z jakimi sanatoriami w miejscowościach nadmorskich są podpisane umowy w roku bieżącym przez poszczególne oddziały NFZ .To są znikome ilości tych nadmorskich przydzielonych do poszczególnych o/ NFZ. Sprawdziłem to w internecie dla porównania do o/NFZ do które jestem przypisany. Lekarz kierujący napewno wnikliwie sprawdza dokumentacje pacjenta.Większa część kuracjuszy dobrze czuje się w górach , niektórzy aż za dobrze.Ale to już sprawa ich sumienia i lekarzy rodzinnych którzy takich pacjentów kierują do sanatorium.Są pacjenci którzy niestety w górach odczuwają silne zmęczenie i skoki ciśnienia, dlatego oczekują na swoje miejsca w sanatoriach położonych nad morzem lub w środkowo-nizinnym terenie.Osobiście nigdy tym problemem nie martwiłem się i nigdy nie wymagałem luksusów , bo to nie wczasy w *** hotelu.Wystarczy dobra opieka lekarska , czysty pokój z łazienką i dla mnie najważniejsze to zabiegi. Po raz pierwszy do sanatorium pojechałem po 32 latach nieprzerwanej pracy już z przewlekłą chorobą serca, tzn w w wolnej i demokratycznej Polsce. Za PRLu nie znałem tego "luksusu " , choć wiedziałem że dużo osób jeździło co roku.Dobrego dnia życzę.
forumowicz

Re: Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: forumowicz »

Dziękuję Ci za odpowiedź. Rozumiem, że każdy oddział NFZ dysponuje pewną pulą miejsc w różnych sanatoriach na terenie kraju i biorąc pod uwagę ilość sanatoriów nadmorskich, które współpracują z NFZ otrzymanie skierowania właśnie tam jest co najmniej trudne. Jednak nadal zastanawiam się dlaczego osoby których schorzenia wymagają leczenia właśnie nad morzem kierowane są w góry lub odwrotnie? Jaki ma być efekt takiego leczenia? Pomijam zalecenia lekarza prowadzącego i wybór lokalizacji przez samego zainteresowanego. A jakie doświadczenia w tej materii mają inni bywalcy tego forum?
Awatar użytkownika
Mirabella
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 453
Na forum od: 25 lut 2012 20:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: Mirabella »

W moim przypadku było podobnie.
Zamiast morza dostałam Ciechocinek,innym razem Inowrocław.
Obecnie wysyłając wniosek lekarz zaznaczył (na moją prośbę ) góry.....ciekawa jestem co będzie.
Może ktoś z was ma patent na to by dostać sanatorium wskazane przez siebie?
sarna34
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 89
Na forum od: 27 gru 2011 19:15

Re: Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: sarna34 »

Miałam podobny problem. Mój lekarz w dokumentach do NFZ napisał wyraźnie, że powinnam leczyć się w sanatorium nadmorskim (laryngologia), a otrzymałam Szczawnicę (Solar, Willa Julia) – niestety sanatorum górskie. Mam w górach problemy z ciśnieniem, skacze mi bardzo, o czym się przekonałam będąc w lutym prywatnie w Wielkiej Pieniawie (Polanica). Odsyłając skierowanie do NFZ, napisałam podanie o zmianę miejsca kuracji uzdrowiskowej, dołączyłam informację od lekarza sanatoryjnego z Polanicy oraz zaświadczenie od mojego rodzinnego, że rzeczywiście mam problemy z ciśnieniem w górach... i w ciągu tygodnia przysłano mi nowe skierowanie tym razem do Kołobrzegu.
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Lokalizacja sanatorium a zalecenia lekarza

Post autor: emik »

Tak jak napisał Rychu sanatoriów nadmorskich jest dużo dużo mniej niż górskich czy podgórskich. Myślę, że często jest też tak, że wyjazd nad morze jest dla kuracjusza atrakcyjniejszy (szczególnie latem) albo taka opinia panuje. Często jest tak, że podobne profile leczenia są nad morzem i w górach. Oddziały NFZ raczej rzadko patrzą na to, co pisze lekarz prowadzący (względem lokalizacji), od tego mają swoich specjalistów balneologów. Myślę, że to po prostu takie Koło Fortuny z tymi przydziałami. Tak jak pisała sarna nadciśnienie duże może być przeciwwskazaniem do gór, a jakie jeszcze schorzenia wymagają leczenia tylko nad morzem? A tak do wniosku - wzór tego wniosku ma swoje lata, miejce niby jest na wybór lokalizacji, ale jak pisze sam NFZ nie jest to wiążące. Patent na miejsce? Może zwroty? Moja znajoma tak polowała, że pojechała tam, gdzie chciała, ale była to zima ( wtedy jest większy wybór, Kołobrzeg też był :)) )
ODPOWIEDZ