narządy ruchu a reumatologia

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
bozenkagr
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 328
Na forum od: 28 lut 2014 19:38
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 10

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: bozenkagr »

witam :)
Ostatnio byłam na kuracji w szpitalu sanatoryjnym. Miałam mieć rehabilitację po złamaniu podudzia a znalazłam się na Oddziale Reumatologii. Wzięto chyba bardziej pod uwagę choroby współistniejące niż główną. W sumie nie ma to aż takiego znaczenia, gdyż lekarz przyjmujący nas po przyjeździe przeprowadza wywiad i dobiera nam odpowiednie zabiegi. Super jest, jeśli jest otwarty na nasze sugestie. Ja ostatnio mam do takich szczęście. W sumie raz tylko, był to mój pierwszy pobyt w sanatorium, trafiłam na lekarza, który przy mojej prośbie o dany zabieg, stwierdził, że "to nie koncert życzeń".
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

Byłam dopiero raz,już pisałam, że w Polanicy i tam miałam też super lekarkę, wypytała mnie i do moich odpowiedzi dostosowała zabiegi, pytała np, czy lepiej jest mi gdy odczuwam ciepło, czy zimno, dostałam okłady borowinowe, bo wolę ciepło, gdy dodałam, że boli mnie także kręgosłup dostałam masaże itd. byłam zadowolona z zabiegów mam nadzieję, że tym razem też tak będzie, a bynajmniej nie gorzej :lol: no nie może być gorzej, bo na pewno będę miała siarkę :)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: anusia153 »

yona pisze:Może ktoś wie jak to jest. Czy NFZ może prawnie skierować do sanatorium o profilu reumatologia jeżeli ta osoba choruje na narządy ruchu?. Może i pokrewne ale...
Choroby reumatologiczne i choroby narządów ruchu są ze sobą powiązane .

Reumatologia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zachowawczym chorób wywołujących długotrwały ból albo zapalenie stawów lub tkanek
wchodzących w skład narządów ruchu (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych).

Nawet jak jest to ta sama jednostka chorobowa możemy być skierowani do sanatoriów o podobnych profilach leczniczych , (reumatologia , narządy ruchu a nawet neurologia) wszystko zależy od podłoża naszej choroby .

Byłam 3 razy w sanatorium i mimo że jednostka chorobowa ta sama, za każdym razem otrzymałam skierowania do szpitali uzdrowiskowych o różnym profilu leczenia : neurologia , reumatologia i narządy ruchu. W moim przypadku nie miało znaczenia jaki jest profil leczenia dlatego, że zabiegi ordynowane przez lekarza w każdym z sanatoriów były takie same .
Zawsze sugeruję lekarzowi jakie zabiegi mi pomagają a na które mam zakaz , jak do tej pory prawie zawsze dostawałam co chciałam .
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

Jadę drugi raz, ale pierwszy raz mam wskazaną chorobę współistniejącą, dlatego nie wiem jakie zabiegi są przy zwyrodnieniach, na rzs już miałam. Zastanawiam się, jak są dzielone zabiegi jeśli jest więcej chorób, czy ta choroba podstawowa ucierpi na zabiegach :?:
bozenkagr
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 328
Na forum od: 28 lut 2014 19:38
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 10

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: bozenkagr »

anusia
Podobnie jak Ty, na te same jednostki chorobowe mam wpisywane reumatologia na zmianę z reumatologię, ale w sumie nie ma to przecież większego znaczenia. Ważniejsze, aby trafić na sensownego lekarza, który decyduje o naszych zabiegach. :)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: anusia153 »

ulanie pisze:Jadę drugi raz, ale pierwszy raz mam wskazaną chorobę współistniejącą, dlatego nie wiem jakie zabiegi są przy zwyrodnieniach, na rzs już miałam. Zastanawiam się, jak są dzielone zabiegi jeśli jest więcej chorób, czy ta choroba podstawowa ucierpi na zabiegach :?:
Czy choroba współistniejąca ucierpi ? to wszystko zależy od lekarza ulanie , może da Ci z jeden zabieg .Zawsze możesz sobie dokupić trochę zabiegów , ja tak robię , zgłaszam od razu lekarzowi przy pierwszej wizycie , tak jest najwygodniej bo mam od razu wszystkie zabiegi rozplanowane . Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

Anusiu dziękuje Ci za podpowiedź :)
niuta
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 14
Na forum od: 20 wrz 2013 22:56
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: niuta »

Byłam 3 razy w sanatorium, i tak jak u Anusi 153 u mnie pisma z NFZ informujące o zakwalifikowaniu na leczenie to: reumatologia ,narządy ruchu i choroby układu nerwowego/neurologia/.
Za każdym razem korzystałam ze zwrotów i wyjazdy nie pokrywały się ze wstępnym profilem leczenia.Ale zabiegi z których korzystałam w części się pokrywały i trochę mnie "naprawiały".
Tym razem mam wpisane -reumatologia ,a co będzie na końcowym skierowaniu???. Ważne,że pojadę.
Awatar użytkownika
Zbigniew- I
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1176
Na forum od: 20 sie 2013 12:53
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 11

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: Zbigniew- I »

anusia153 pisze:
Reumatologia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zachowawczym chorób wywołujących długotrwały ból albo zapalenie stawów lub tkanek
wchodzących w skład narządów ruchu (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych).
Anusiu, przytoczyłaś bardzo trafną definicję, na którą niewielu zwraca uwagę. Niemal cała medycyna akademicka zajmuje się "leczeniem zachowawczym" podając nam leki, które usuwają "skutki choroby", ale chorobę zachowują w niezmienionym stanie, gdyż nie usuwają jej przyczyn. Tu zacytuję pierwsze zdanie z ulotki pewnego leku, o jego możliwych działaniach niepożądanych:
" Jak każdy lek,lek ten może powodować działania niepożądane."
Jeśli chcemy w miarę nieźle funkcjonować, sami zdobywajmy wiedzę o swojej chorobie i starajmy się usunąć jej przyczynę za pomocą metod, które nie będą mieć skutków ubocznych w postaci rozwalenia następnego (do dziś zdrowego) organu naszego ciała. Zdrowie to najcenniejszy nasz skarb i jak każdy skarb, wymaga naszej opieki, a bezkrytyczne pozostawienie go w obcych rękach, nie zawsze jest dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: anusia153 »

Zgadzam się z Tobą Zbyszku wszystkie leki p.bólowe uśmierzają ból na chwilę nie leczą przyczyny . Przyjmowanie w nadmiarze leków przeciwbólowych szczególnie przez "wrzodowców" może być opłakane w skutkach . I tu też się zgadzam całkowicie z Tobą , że sami musimy brać sprawy w swoje ręce , ale nie zawsze sami możemy usunąć przyczynę naszego schorzenia niestety , nie zawsze można prowadzić oszczędzający tryb życia .
ODPOWIEDZ